‍ درود همراهان گرامی
#نقد_شعر
#انجمن_ادبی_شعر_باران
#مدیریت_برنامه ؛
#بانو_مریم_راد
#مورخ:۹۸/۸/۲۱سه شنبه
#ساعت_شروع ؛(۲۲)

♋️☯♋️☯♋️☯

پدربزرگم یک مشروطه خواه متدین بود،
و پدرم یک لائیک مبارز؛
خودم نیز یک آتئیست معترض هستم.
اما به پسرم خواهم گفت:
بال های ایکاروس را بر شانه هایش ببندد
به فرادست زمین بال بگشاید
تا ببیند که جهان جز تکرار مداوم پوچی چیزی نیست
تا گلوله هایش را برای هیچ انقلابی شلیک نکند
و پیش از آن که خورشید بال هایش را بسوزاند
خشابش را از نفرت خالی کند
به او خواهم گفت:
آخرین گلوله ای که برایش باقی مانده است را
در پیشانی کسی بنشاند
که قصد دارد او را به سوی بهشت ببرد
در حالی که دنیایش را جهنم ساخته است

#اردشیر_هادوی_لولتی

☯♋️☯♋️☯♋️

به نام خداوند مهر و مهربانی .

از آنجایی که معتقدم اثر ارائه شده گویای تمام ویژگی‌های خواسته و ناخواسته خود خواهد بود بنابراین آن را بدون در نظر گرفتن نام صاحبش نقد و بررسی می‌کند .

قبل از اینکه به نقد پردازند لازم می دانم به چند نکته اشاره کنم .
۱_شعر ثبت احساس در یک لحظه از زمان گذرا در جوار اندیشه است این احساس می تواند حاصل خیال یا حتی اوهام باشد که شاعر آن را به روی کاغذ آورده. اندیشه در زبان و به واسطه زبان شکل می‌گیرد و زبان بدون ارائه معنا چیزی برای مخاطب نخواهد داشت .
۲_شاعر با استفاده از زبان عاطفی و از دریچه نگاه خود به خلق اثری زیبا و لطیف می‌پردازد .
۳_بخش دیگری از ارزش و اعتبار اثر مربوط می‌شود به structure ساختار آن .
۴_ماهیت یک شعر را خلق تصاویر تازه و نو، ایجاد استعاره هایی که به افزایش معنایی زبان کمک می‌کنند به وجود می‌آورد . ( شعر خوب شعری ست که از لایه های مختلف زبانی بهره گرفته باشد ) در واقع شاعر زبان را به خدمت خود می‌آورد تابه بیان مقصود و هدف خود بپردازد پس رسالت شاعر از خلق اثر مورد نظر نیز حائز اهمیت است .
۵_ عناصر موجود در یک شعر به دلیل وجود وجود منشا آنها در بعد فرهنگی و اجتماعی و حتی ی و ایجاد معنا در درک زیبایی شناسی اثر نقش بسزایی را ایفا می کند بنابر این پشتوانه شاعر برای آفرینش ادبی است .
۶_عوامل دیگر کشف معنا و زیبایی برخاسته از سبکهای بیانی نیز از این حیث و با کشف جایگاه و نقش عناصر در شعر و تاثیر مفهوم آن ها در زیبایی ست .

▪️به لحاظ بررسی و نقد لغوی اثر ارائه شده در انتخاب/ چیدمان و جایگزینی لغات استفاده از قواعد و قوانین دستور زبان/ ترکیب سازی/ کاربرد لغات در حالت کلی تا حدودی موفق عمل کرده .
زبان در حالت کلی یک دستی لازم را در خود دارد .

▪️به لحاظ بررسی و نقد فنی ترتیب عناصر جمله به منظور ساخت زبان هنجار و همچنین ایجاد حلقه‌های زنجیره‌ای روایی که در کل اثر با حروف ربط به هم متصل شده اند ساختمان محکمی از حلقه‌های زنجیره‌ی روایی را شکل داده‌اند .در واقع اثر را به یک مونولوگ یا گفتگوی تک نفره تبدیل کرده‌اند که صاحب اثر به واسطه آن به بیان اهداف خود می پردازد .
در این قبیل آثار ،صاحب اثر با کمک گرفتن از زبان عاطفی .، استفاده از زبان هنجار یا ترتیب عناصر جمله ،حفظ معنا و مفهوم و انتقال منسجم به مخاطب ،که از اصلی‌ترین اهداف نثر و داستان است به بیان اهداف خود پرداخته .
ترکیب سازی ها هم بدون کمک گرفتن از لایه های زبانی و صرفا در جهت حفظ معنا و ایجاد فضاسازی در ذهن مخاطب اتفاق افتاده است .

اگر بخواهیم از این اثر؛ پلکانی شدن وتقطیع یا segmentation آن را بگیریم به یک داستان کوتاه خوب تبدیل می شود .
"پدر بزرگم یک مشروطه خواه متدین بود و پدرم یک لایه ای که مبارز. خودم نیز یک آتئیست معترض هستم. اما به پسرم خواهم گفت بالهای ایکاروس را بر شانه هایش ببندد به فرا دست زمین بال بگشاید تا ببیند که جهان جز تکرار مداوم پوچی چیزی نیست . تا گلوله هایش را برای هیچ انقلابی شلیک نکند و بیش از آنکه چند خورشید بالهایش را بسوزاند خشابش را از نفرت خالی کند به او خواهم گفت آخرین گلوله ای که برایش باقی مانده است را در پیشانی کسی بنشاند که قصد دارد او را به سوی بهشت برد در حالی که دنیایش را جهنم ساخته است ."

از طرف دیگر زبان اثر تداعی زبان و ترجمه است .

▪️به لحاظ نقد محتوایی اثر ارائه شده یک اثر خوب ی و اجتماعی است که صاحب اثر در آن از زبان عاطفی بهره گرفته و به واسطه زبان عاطفی ؛ رسالت خود را به جای آورده .

در حالت کلی مهم ترین ضعف اثر عدم استفاده مناسب از لایه های زبانی( جهت تایید ماهیت شعری اثر ) و ایجاد ضعف در ساختار اثر است .
در خالت کلی برای صاحب اثر ارزوی موفقیت و سلامتی دارم.
با تشکر
#مریم_راد
#واژه
@ashenayeeshgh
@Naghde_shearbaran

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

دمنوش pingomatic هیئت محبان شهید علقمه به روزترین اخبار تحلیلی ایران و جهان هدیه سرا چگونه جواب آزمايش ها را بخوانيم زوم وب کانال یادگیری فروشگاه تلویزیون کسب درآمد اینترنتی