‍ ‍ درود همراهان گرامی
#نقد_شعر
#انجمن_ادبی_شعر_باران
#مدیریت_برنامه ؛
#بانو_مریم_راد
#مورخ؛۹۸/۱۰/۲۲ یکشنبه
#ساعت_شروع ؛(۲۱)

یک بغل تنهائی ام ازخود کنار
افتاده ام
بر سراب بوسه ای در انتظار
افتاده ام

گیسوان شعله ام از التهاب دردِ
خود
در دل خاکسترِ خون بی قرار
افتاده ام

در تنور شیونم انگار می خوابی
به ناز
از خودم تنگ آمدم از تو فرار
افتاده ام

آنچنان آلوده ی درد تو هستم
در خودم
نغمه ای محزون که از زلفِ دوتار
افتاده ام
.
بوی سرد شانه ها در باد ، خنجر
می کشند
شاخه ای زرد از نفس های بهار
افتاده ام

درتَه فنجان من یک فالِ خط خط
خورده ای
ردّ پای یک نگَه در کنجِ غار
افتاده ام

شانه هایت لرزشِ اشکمرا
بوئیده اند
دردِ بارانی که از چشم غبار
افتاده ام

#علی_امین_زاده

به نام یگانه عالم عشق .

از آنجایی که معتقدم اثر ارائه شده گویای تمام ویژگیهای خواسته و ناخواسته خود خواهد بود، بنابراین آن را بدون در نظر گرفتن نام صاحبش نقد و بررسی می کنم .

به لحاظ بررسی و نقد لغوی اثر ارائه شده در انتخاب، چیدمان ،جایگزینی لغات، استفاده از قواعد و قوانین دستور زبان و همچنین ترکیب سازی ، کاربرد زبان در حالت کلی می تواند موفق تر عمل کند .

انتخاب کلمات چه در جای قافیه و در جهت ساخت روایت در درون اثر می توانست بهتر اتفاق بیفتد .

ترکیب سازی ها در اثر ارائه شده ترکیبات وصفی و در جهت توصیف روایت هستند در واقع این ترکیبات به خدمت روایت آمده اند تا به تفسیر و توضیح آن بپردازند و چیزی به زیبایی اثر اضافه نکرده اند.

اثر ارائه شده یکدستی لازم را به لحاظ بکارگیری واژگان در خود دارد، البته ناگفته نماند که انتخاب برخی کلمات مثل( فرار افتاده‌ام) ذهن مخاطب را به سمت زبان کهن هدایت می‌کند بنابراین می‌توان معتقد بود که اثر قدری در ساختار زبانی دچار خلل شده .
این مسئله ناشی از عدم استفاده از قواعد و قوانین دستور زبان هم می باشد در واقع شاعر جهت ساخت یک فعل مرکب،مثل ( فرار افتاده ام ) مناسب و موفق عمل نکرد .
عدم ارتباط افقی ابیات روی محور جانشینی ناشی از همین عدم انتخاب درست کلمات می باشد که نشان دهنده عدم دقت و شاعر در چیدمان کلمات است .

به لحاظ بررسی و نقد فنی اثر ارائه شده یک قطعه است در ۷ بیت و بر طبق تعاریف( غزلی که مصرع نباشد قطعه نامیده می شود) از طرف دیگر وزن اثر فاعلاتن فاعلاتن فاعلاتن فاعلاتن فاعلن ، در بحر رمل مثمن محذوف است .
قافیه و ردیف تقریبا مناسب هستند . اما خلاقیتی در بکارگیری آنها دیده نمی شود .

به لحاظ بررسی ساختار روایت، اثر ارائه شده در درون روایت خود( مقدمه ,تنه و نتیجه گیری) را دارد بنابراین به لحاظ بررسی‌ روایت موفق عمل کرد .

به لحاظ بررسی و نقد زیبایی شناسی اثر ارائه شده در استفاده از تشبیه ها موفق بوده .
( بوی سرد شانه ها در باد خنجر می کشند
شاخه ی زرد از نقش های بهار افتاده ام )

تصاویر در اثر ارائه شده عینی و انتزاعی هستند و به ملموس بودن روایت اثر کمک کرده .
مثل بیت ۶

به لحاظ بررسی و نقد composition اثر ارائه شده در مطلع خود می تواند ذهن مخاطب را برای ادامه روایت آماده کند، سپس وارد تنه ی روایت می‌شود و در نهایت نتیجه گیری روایت می رسد .
نتیجه گیری روایت تا حدودی ذهن مخاطب را به سمت هدف و رسالت خود هدایت کرده است .
اما شاعر می تواند در بیان هدف و رسالت خود موفق تر عمل کند .

به لحاظ بررسی و نقد موسیقی اثر ارائه شده در بحر رمل سروده شده که یکی از بحر های خوش آهنگ زبان فارسی است .از موسیقی بیرونی ، موسیقی کناری و موسیقی درونی بهره خوبی گرفته .
اما در چیدمان هجا ها، در کل اثر، با تکیه برعلم عروض می توانست موفق تر عمل کند .

به لحاظ بررسی خلاقیت اثر ارائه شده چه در بیان روایت و چه بحث زیبایی شناسی وساخت مضمون و محتوا خلاقیتی دیده نمی شود.

به لحاظ بررسی و نقد محتوایی اثر شده یک قطعه عاشقانه است با رویکرد جدایی ست که شاعر با هدف بیان یک روایت عاشقانه دست به سرایش اثر زده است .
در پایان برای شاعر محترم آرزوی سلامتی و موفقیت دارم ‌
با تشکر
#مریم_راد
#واژه
@ashenayeeshgh
@Naghde_shearbaran

مشخصات

• جهت مشاهده منبع اصلی این مطلب کلیک کنید
  • کلمات کلیدی منبع : روایت ,ارائه ,افتاده ,لحاظ ,بررسی ,موفق ,لحاظ بررسی ,نتیجه گیری ,فاعلاتن فاعلاتن ,گیری روایت ,زیبایی شناسی ,فاعلاتن فاعلاتن فاعلاتن
  • در صورتی که این صفحه دارای محتوای مجرمانه است یا درخواست حذف آن را دارید لطفا گزارش دهید.

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

دانلود نمونه سوالات استخدامی دیوان محاسبات کشور Shannon printedlihggg کتابخانه عمومی حضرت ابوالفضل (ع) ادیمی آموزش زبان انگلیسی مهرستان معرفی انواع اسپری و ژل های تاخیری فروشگاه سایت بلاگ بیست یاداشت روزانه یک پزشک شیده کلیپ بانک لینک های دانلود فیلم ، دانلود سریال و دانلود آهنگ میباشد. anticorrosion elevator